- Szczegóły
KASZA JAGLANA GIERCZYCKA
- wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych w dniu 20 kwietnia 2007r. w kategorii orzechy, nasiona, zboża, warzywa i owoce. Ziarno prosa gierczyckiego stosuje się przede wszystkim do wytwarzania kaszy jaglanej z racji niepowtarzalnych walorów dietetycznych i smakowych, która ma duże zastosowanie w żywieniu. Kasza jaglana jest obecnie u nas niemal zapomniana.
SER JABŁECZNY
- wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych w dniu 15 lutego 2007r. w kategorii orzechy, nasiona, zboża, warzywa i owoce. Sery jabłeczne są to przetwory słodzone o dużej wartości odżywczej i wyjątkowo długim okresie przechowywania ze względu na bardzo małą ilość wody w nich zawartą.
WIŚNIA SOKOWA NADWIŚLANKA
- wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych w dniu 6 września 2006 r. w kategorii orzechy, nasiona, zboża, warzywa i owoce. Wiśnia nadwiślanka jest lokalnym typem wiśni sokowej, znanej również pod nazwą słupska, słupianka lub słupiec od nazwy miejscowości Słupia Nadbrzeżna, w której po raz pierwszy na początku XX wieku pojawiły się pierwsze jej nasadzenia.
KRÓWKA OPATOWSKA
- wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych w dniu 7 lutego 2011r. w kategorii inne produkty. Historia krówki opatowskiej ma już 30 lat. Na początku roku 1980 rozpoczęła się ich produkcja w Spółdzielni Pracy Przemysłu Spożywczego w Opatowie, prostą metodą, gdzie większość czynności wykonywało się ręcznie.
PĄCZEK OPATOWSKI
- wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych w dniu 14 stycznia 2014r. w kategorii wyroby cukiernicze i piekarnicze. Pączek opatowski wypiekany jest od 1966 r. tą samą tradycyjną metodą, przy zastosowaniu naturalnych surowców najwyższej klasy.
KONFITURY Z JARZĘBINY
- wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych w dniu 20 marca 2007r. w kategorii orzechy, nasiona, zboża, warzywa i owoce. Konfitury z jarzębiny są pysznym i wyrafinowanym dodatkiem do różnych dań mięsnych, będąc alternatywą dla brusznic. Ich niepowtarzalny, pikantny, słodkawo-gorzkawy smak oraz charakterystyczna barwa silnie pobudzają zmysły konsumentów.
KONFITURA Z ZIELONYCH ORZECHÓW WSPÓLNOTY CHLEB ŻYCIA WEDŁUG RECEPTURY SIOSTRY MAŁGORZATY CHMIELEWSKIEJ
- to łódkowatego kształtu brązowo-czarne połówki orzecha włoskiego wysycone syropem cukrowym. Produkt otrzymuje się poprzez długi proces moczenia w wodzie zielonych orzechów włoskich, gotowanie ich a następnie zalewanie coraz bardziej nasyconym syropem aż do pełnego wysycenia cukrem.
CHRZAN ŚWIĘTOKRZYSKI
- jest produktem tradycyjnym ze względu na sposób produkcji, skład surowców, niezmienione walory smakowe oraz obecność na rynku od niepamiętnych czasów. Tradycja robienia chrzanu świętokrzyskiego w rodzinie Bojka jest bardzo stara, sięga czasów wojennych.
BARSZCZ JACENTOWSKI Z KAPUSTĄ
- gotowany był w rejonie opatowskim, w tym w Jacentowie jako zupa codzienna na bazie kapusty kiszonej, która dawniej poza ziemniakami była podstawowym produktem żywieniowym, zwłaszcza w rodzinach chłopskich.